dell audio manager windows 10 download free nahimic download windows 10 free windows 10 pro laptop price free radio javan free download for windows 8 free download photoshop windows 10 free

9 najlepszych ukrytych funkcji iOS 15, które zmienią sposób korzystania z iPhone’a

iPhone-fioletowo-żółty

Twój iPhone jest pełen ukrytych funkcji, a iOS 15 ma kilka.

James Martin/topwatchbest

Bez względu na to, jak zagorzałym fanem Apple jesteś, zawsze są nowe ustawienia i funkcje do odkrycia na iPhonie – zwłaszcza z iOS 15. Oczywiście są też funkcje typu big-ticket, takie jak Focus, które pomagają odfiltrować powiadomień oraz uniwersalny FaceTime, który umożliwia prowadzenie wideorozmów między urządzeniami Apple, Android i Windows. Te funkcje są świetne, ale funkcje pod radarem mogą być równie przydatne, jeśli nie bardziej, na co dzień.

porady-techniczne-logo-plakietka.png

Brett Pearce/topwatchbest

Czytaj więcej: Ukryty gładzik iPhone’a ułatwia edytowanie tekstu. Dowiedz się, jak to działa

Przeprowadzimy Cię przez 9 z tych mniej znanych funkcji systemu iOS 15, w tym o tym, jak używać aparatu do skanowania tekstu na żywo, śledzenia iPhone’a, gdy jest już martwy, oraz przeciągania i upuszczania zdjęć i innych plików między aplikacjami.

Użyj aparatu iPhone’a do skanowania tekstu

Czy kiedykolwiek chciałeś, abyś mógł skierować aparat swojego iPhone’a na znak lub kartkę papieru i automatycznie zidentyfikować, a następnie skopiować tekst do wiadomości e-mail lub dokumentu? Z iOS 15 jest to możliwe i niesamowicie fajne.

Aby użyć nowego narzędzia „skanowania tekstu” iPhone’a, naciśnij i przytrzymaj w polu tekstowym, tak jakbyś miał użyć monitu kopiowania i wklejania. Tylko, teraz zobaczysz Skanuj tekst przycisk. Możesz również zobaczyć przycisk, który używa tylko ikony skanowania, która wygląda jak kartka papieru z nawiasami wokół niej.

Stuknij przycisk, który zastąpi klawiaturę wizjerem aparatu iPhone’a. Skieruj aparat na to, co chcesz zeskanować, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Na przykład, jeśli poruszasz kamerą zbyt szybko, na ekranie pojawi się migający komunikat „Zwolnij”.

Gdy ustawisz aparat i tekst we właściwy sposób, zobaczysz podgląd na żywo tekstu, który identyfikuje Twój iPhone i który jest gotowy do umieszczenia w dokumencie. Stuknij w Wstawić przycisk, kiedy będziesz gotowy.

To zgrabny i łatwy sposób na szybkie zeskanowanie adresu e-mail na wizytówce, numeru telefonu na znaku lub, jak widać na powyższych zrzutach ekranu, zeskanowanie tylnej strony książki i wstawienie jej jako jednego gigantycznego bloku tekstu .

Przenieś pasek adresu Safari z powrotem na górę ekranu

Firma Apple wprowadziła wiele zmian w Safari na iPhone’a i iPada. Jedną z głównych zmian, które zauważysz po zainstalowaniu aktualizacji na swoim iPhonie, jest przeniesienie paska adresu z wszystkimi zawartymi w nim funkcjami na dół ekranu.

Chodzi o to, że przesuwając pasek adresu na dół, łatwiej jest poruszać się po Safari i przeglądać sieć, ponieważ wszystkie przyciski znajdują się bliżej kciuka, ale zmiana nie będzie idealna dla wszystkich. A Apple daje Ci wybór w tej sprawie, umożliwiając przeniesienie paska adresu z powrotem na górę ekranu.

Podczas korzystania z Safari na iPhonie stuknij ikonę Aa przycisk na pasku adresu (nie naciskaj długo, stuknięcie jest w porządku). U góry wyświetlonego menu zobaczysz nową opcję oznaczoną Pokaż górny pasek adresu. Dotknij go, aby przenieść pasek adresu do góry.

ios-15-safari-adres-bar

Nie musisz żyć z paskiem adresu u dołu ekranu w Safari.

Zrzuty ekranu autorstwa Jasona Ciprianiego/topwatchbest

Śledź swój iPhone, nawet jeśli jest wyłączony

Zwykle, jeśli Twój iPhone zostanie zgubiony lub skradziony, a następnie się wyłączy, nie ma sposobu, aby sprawdzić, gdzie się znajduje, za pomocą usługi Znajdź mój. Dzięki iOS 15 możesz teraz zlokalizować swój iPhone, nawet jeśli jest martwy, wyłączony, zresetowany do ustawień fabrycznych lub po prostu offline. Ta nowa funkcja, która zmienia iPhone’a w coś w rodzaju AirTag, jest dostępna do 5 godzin po wyczerpaniu baterii iPhone’a.

Nowe ustawienie, które jest domyślnie włączone, można znaleźć pod adresem Ustawienia > Apple ID > Znajdź mój > Znajdź mojego IPhone’a. Dopóki Znajdź moją sieć jest włączona, będziesz mógł zlokalizować swój iPhone za pomocą aplikacji Lokalizator, gdy telefon nie jest włączony. A jeśli chcesz sprawdzić, czy funkcja rezerwy chodu działa, naciśnij boczny przycisk i przycisk głośności, a powinieneś zobaczyć iPhone’a do znalezienia po wyłączeniu pod przesuń, aby wyłączyć przycisk.

img-6640.png

Zdjęcia z aplikacji Zdjęcia można przeciągać do wątku tekstowego w Wiadomościach.

Nelson Aguilar/topwatchbest

Tłumacz tekst z dowolnego miejsca na iPhonie

Apple wprowadziło aplikację Translate z powrotem w iOS 14 i chociaż może ona tłumaczyć tylko na 11 języków (moim zdaniem bardzo ograniczona), funkcja ta uległa poprawie wraz z wprowadzeniem iOS 15.

Jeśli nie chcesz korzystać z samodzielnej aplikacji Tłumacz, możesz podświetlić dowolny tekst na iPhonie i przetłumaczyć go w ten sposób. Jeśli naciśniesz tekst, aby go podświetlić, zobaczysz narzędzia do edycji, do których jesteś przyzwyczajony. Jeśli jednak dotkniesz strzałki po prawej, powinieneś zobaczyć Tłumaczyć opcja.

Na dole ekranu pojawi się okno, które możesz przesunąć w górę, pokazując podświetlone słowo lub słowa oraz tłumaczenie. Możesz wybrać język, na który chcesz tłumaczyć, w tym chiński, francuski, niemiecki, koreański i hiszpański. Możesz także posłuchać tłumaczenia, zastąpić podświetlone słowo tłumaczeniem i skopiować tłumaczenie do schowka.

ios15translate.png

Tłumacz tekst w dowolnej aplikacji.

Zrzuty ekranu autorstwa Nelsona Aguilara/topwatchbest

Wyślij swoje dane iCloud komuś innemu, jeśli umrzesz

Twoje zdjęcia, wiadomości, notatki, hasła i inne ważne informacje nie muszą być zablokowane na zawsze, jeśli umrzesz i nikt nie będzie miał dostępu do Twojego iPhone’a. Nowa funkcja w iOS 15 — Poprzedni kontakt – pozwala wybrać dowolny kontakt zapisany w telefonie i dać mu dostęp do danych iCloud po Twojej śmierci.

Aby skonfigurować starszy kontakt, przejdź do Ustawienia > dotknij swojej nazwy > wybierz Hasło i bezpieczeństwo > Poprzedni kontakt. Następnie dotknij Dodaj starszy kontakt (dwa razy), wprowadź swoje dane uwierzytelniające i wybierz kogoś ze swoich kontaktów. Apple wygeneruje klucz dostępu, którego Twój kontakt będzie potrzebował, aby uzyskać dostęp do Twoich danych.

ios15legacykontakt.png

Możesz łatwo ustawić klucz dostępu dla każdego, aby mógł uzyskać dostęp do twoich informacji, jeśli umrzesz.

Nelson Aguilar/topwatchbest

Otrzymuj alerty o opadach w czasie rzeczywistym z aplikacji Pogoda

Kiedy Apple kupiło popularną aplikację pogodową Dark Sky, od razu miałem nadzieję, że oficjalna aplikacja pogodowa na iPhone’a uzyska alerty o deszczu i śniegu w czasie rzeczywistym, na których polegałem, aby zapewnić mi suchość. Te alerty debiutują w iOS 15, często pojawiają się kilka minut przed Dark Sky – co jest dla mnie w porządku.

Po uruchomieniu systemu iOS 15 możesz włączyć nowe alerty o opadach, otwierając aplikację Pogoda, a następnie dotykając ikony z trzema liniami w prawym dolnym rogu ekranu. Następnie dotknij ikony koła z trzema kropkami w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Powiadomienia.

Przesuń przełącznik obok Mojej lokalizacji na Na pozycji, a następnie dotknij Gotowy. Jeśli masz więcej miast dodanych do aplikacji Pogoda, możesz włączyć alerty dla każdego z nich.

Następnym razem, gdy zbliży się do Ciebie deszcz lub śnieg, Twój iPhone ostrzeże Cię na kilka minut przed uruchomieniem. Otrzymasz również kolejny alert, gdy deszcz prawie się skończy.

alerty-pogodowe-ios-15

Alerty pogodowe dokładnie informujące o tym, kiedy zacznie padać lub padać śnieg? No dalej, słucham.

Zrzuty ekranu autorstwa Jasona Ciprianiego/topwatchbest

Przeciągnij i upuść między aplikacjami na iPhonie

iPad od dawna umożliwia przeciąganie i upuszczanie dokumentów, tekstu lub zdjęć między aplikacjami. A teraz kolej na iPhone’a. Jeśli na przykład przechodzisz między Wiadomościami i Zdjęciami, aby udostępnić zdjęcia z ostatniej nocy znajomym, możesz teraz przeciągnąć je z aplikacji Zdjęcia do aplikacji Wiadomości.

Aby przetestować nową funkcję, otwórz aplikację Zdjęcia i wyświetl swoje ostatnie zdjęcia. Nie stukaj w zdjęcie, aby otworzyć je na pełnym ekranie; zamiast tego umieść palec na zdjęciu i zacznij przeciągać nim po ekranie. Bez podnoszenia palca, gdy miniatura zacznie unosić się nad pozostałymi zdjęciami, przełącz się z powrotem do aplikacji Wiadomości.

Zobaczysz zielone kółko ze znakiem plus na miniaturze, co oznacza, że ​​możesz podnieść palec, a zdjęcie zostanie umieszczone w polu tekstowym i gotowe do wysłania.

Całkiem proste, prawda? Możesz użyć tej samej techniki, aby dołączyć dokument z aplikacji Pliki do wiadomości e-mail.

img-6640.png

Zdjęcia z aplikacji Zdjęcia można przeciągać do wątku tekstowego w Wiadomościach.

Nelson Aguilar/topwatchbest

Więcej informacji jest dostępnych o Twoich zdjęciach

Zawsze musiałem korzystać z aplikacji innej firmy, jeśli chciałem wyświetlić którekolwiek z drobniejszych szczegółów zapisanych w danych EXIF ​​na temat zdjęcia, które sam otrzymałem lub zrobiłem. Teraz za każdym razem, gdy przeglądasz zdjęcie w aplikacji Zdjęcia, możesz przesunąć palcem w górę, aby otworzyć widok informacji, który będzie szczegółowo określał, skąd zostało zapisane zdjęcie, a także wszystkie informacje EXIF, takie jak czas otwarcia migawki, lokalizacja i używany aparat.

Dodane informacje są mile widzianym dodatkiem, nawet jeśli nie zależy Ci na wszystkich drobniejszych szczegółach. Przynajmniej wystarczy, że będziesz w stanie zobaczyć, skąd zapisałeś zdjęcie (w tym, kto ci je wysłał).

780affe7-db60-4775-95d9-621d38e2f0ea

W systemie iOS 15 możesz wyświetlać różnego rodzaju informacje o swoich zdjęciach.

Zrzuty ekranu autorstwa Jasona Ciprianiego/topwatchbest

Zmień rozmiar tekstu używanego w określonych aplikacjach

Obecnie możesz zmienić systemowy rozmiar czcionki, aby dopasować go do swoich preferencji. Ale w iOS 15 jest nowe narzędzie, które pozwala zmieniać rozmiar czcionki dla każdej aplikacji. Oznacza to na przykład, że aplikacja Mail i Twitter mogą mieć różne rozmiary czcionek.

Aby skorzystać z nowej funkcji, otwórz Ustawienia aplikację, a następnie przejdź do Centrum Kontroli i przewiń w dół, aż znajdziesz opcję oznaczoną Rozmiar czcionki dotykając zielonego znaku plus.

Gdy następnym razem będziesz w aplikacji i chcesz dostosować rozmiar tekstu, otwórz Centrum sterowania (przesuń palcem w dół z prawego górnego rogu ekranu na iPhonie z Face ID lub w górę od dołu ekranu na iPhonie z Touch ID) i dotknij Rozmiar czcionki przycisk. Przesuń przycisk u dołu ekranu w lewą stronę przełącznika, aby wskazać, że chcesz zastosować zmiany tylko w aktualnie używanej aplikacji, a następnie dostosuj rozmiar czcionki w górę lub w dół.

c536cc3f-2259-4063-86e9-778ee9a0d6bf

Możesz teraz dostosować rozmiar tekstu dla każdej aplikacji.

Zrzuty ekranu autorstwa Jasona Ciprianiego/topwatchbest

Jeśli nie masz jeszcze w swoje ręce iOS 15, oto prosty przewodnik, który możesz wykonać pobierz najnowszy mobilny system operacyjny na swojego iPhone’a. Możesz również sprawdzić nasze recenzja na iOS 15, który obejmuje wiele najważniejszych nowych funkcji. A jeśli chcesz uaktualnić do iOS 15, ale masz znacznie starszy telefon, przeczytaj naszą recenzję na iPhone 13, iPhone 13 Pro i iPhone 13 Max.

Leave a Comment