Najlepsze nowe funkcje iOS 16: pomijanie CAPTCHA, cofanie wysyłania wiadomości i więcej

Ta historia jest częścią WWDC 2022pełna relacja topwatchbest z dorocznej konferencji deweloperów Apple i o niej.

Co się dzieje

Apple zaprezentował iOS 16, kolejną główną wersję oprogramowania iPhone’a, na konferencji programistów w 2022 roku.

Dlaczego jest to ważne

iOS 16 pojawi się tej jesieni w modelach iPhone’a 8 i nowszych. Jest wypełniona ważnymi aktualizacjami, takimi jak możliwość dostosowania ekranu blokady, często zadawane narzędzia, takie jak możliwość edytowania i „cofania wysyłania” tekstów iMessage, oraz ważne narzędzia, takie jak sprawdzanie i ograniczanie dostępu do Twojej lokalizacji i haseł.

Co dalej

iOS 16 spodziewany jest jesienią tego roku.

Jabłka iOS 16 przyniesie kilka ulepszeń skoncentrowanych na komunikacji, personalizacji i prywatności. Podgląd na corocznym wydaniu firmy Przemówienie WWDCnowe aktualizacje iMessage, ekran blokady iPhone’a i Apple Wallet wprowadzą istotne zmiany w iOS, gdy aktualizacja trafi do publicznej wiadomości jesienią tego roku.

Na razie Wersja beta dewelopera iOS 16 jest obecnie niedostępny, a publiczna wersja beta pojawi się w lipcu. Kiedy iOS 16 zostanie wprowadzony na szeroką skalę, prawdopodobnie pojawi się wraz z podobno iPhone 14. Nowe oprogramowanie będzie działać Modele iPhone’a 8 i nowsze.

Oto każda funkcja iOS 16, o której powinieneś wiedzieć.

Edytowanie i „cofanie wysyłania” wiadomości

„Kłopotliwe literówki to już przeszłość” — powiedział starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania Craig Federighi, wprowadzając trzy z najbardziej pożądanych funkcji aplikacji Wiadomości.

Po pierwsze w iOS 16 będziesz mógł edytować wysłane wiadomości. Jeśli więc zauważysz literówkę po wiadomości, będziesz mógł edytować wiadomość po fakcie. W statusie pod wiadomością pojawia się maleńka „edytowana”.

Zrzut ekranu aplikacji Wiadomości na iOS 16 przedstawiający tę, która była edytowana

W Wiadomościach możesz edytować wcześniej wysłane wiadomości.

Jabłko

Następnie, i to może być moja ulubiona nowa funkcja, możesz od razu przypomnienie sobie czegoś wysłana wiadomość. Jeśli przypadkowo wyślesz niedokończoną wiadomość, możesz użyć narzędzia Cofnij wysyłanie, aby zapobiec jej przeczytaniu i, miejmy nadzieję, wyglądać mniej chaotycznie dla znajomych i rodziny.

Na koniec możesz oznaczać wiadomości i wątki jako nieprzeczytane. Może to być doskonałe narzędzie, gdy nie masz czasu na odpowiedź w danej chwili, ale chcesz mieć pewność, że wrócisz do niej później.


Teraz gra:
Patrz na to:

Apple zapowiada iOS 16 i kilka nowych funkcji iPhone’a


6:22

Nowy dostosowywalny ekran blokady

Jedną z rzeczy, na które najczęściej patrzysz na swoim iPhonie, jest ekran blokady, zwłaszcza jeśli masz iPhone’a z funkcją Face ID. iOS 16 przynosi najwięcej istotna aktualizacja ekranu blokady iPhone’a już. Naciśnij i przytrzymaj, aby edytuj ekran blokady. Możesz przesuwać palcem, aby wypróbować kilka różnych stylów. Każdy styl zmienia filtr kolorów dla zdjęcia w tle i czcionki na ekranie blokady, dzięki czemu wszystko się uzupełnia. To trochę jak podejście Apple do Google Material You, który został wprowadzony na rynek wraz z Androidem 12.

Możesz także dostosować czcionki godziny i daty oraz dodać widżety ekranu blokady, takie jak temperatura, pierścienie aktywności i kalendarz. Widżety przypominają komplikacje na ekranie blokady Apple Watch.

Twój iPhone stanie się bardziej konfigurowalny w iOS 16. Będziesz mógł wybrać wygląd ekranu blokady, aż do czcionki i koloru.

Jabłko

Możesz nawet skonfigurować wiele niestandardowych ekranów blokady z różnymi widżetami i łatwo przełączać się między nimi, przesuwając palcem. Dostępna jest również opcja losowego odtwarzania zdjęć, która automatycznie zmienia zdjęcia na ekranie blokady.

Jeden funkcja, którą mieliśmy nadzieję zobaczyć Apple dodać był zawsze na wyświetlaczu. To coś, co mają prawie wszystkie telefony z Androidem; nawet Apple Watch to robi. Jest nadzieja iPhone 14 będzie miał jeden.

Zrzut ekranu narzędzia Działania na żywo u dołu ekranu blokady

iOS 16 dodaje funkcję, z której mogą korzystać programiści, o nazwie Działania na żywo. Jest to w zasadzie mini widok postępu treningu, wydarzenia sportowego lub przejazdu Uberem w czasie rzeczywistym z ekranu blokady iPhone’a.

Jabłko

Powiadomienia i działania na żywo

Czasami powiadomienia mogą zasłaniać zdjęcie na ekranie blokady, więc iOS 16 przenosi je na dół ekranu. Gdy je otrzymasz, zamiast zostać zebrane w listę, wyglądają jak pionowa karuzela. To nie tylko wygląda lepiej, ale powinno być dużą pomocą przy obsłudze iPhone’a jedną ręką.

iOS 16 ma również na celu rozwiązanie innego problemu z powiadomieniami. Czasami z jednej aplikacji otrzymujesz kilka powiadomień z rzędu, na przykład wynik meczu koszykówki. Nowe narzędzie dla programistów o nazwie Działania na żywo ułatwia śledzenie wydarzeń w czasie rzeczywistym na ekranie blokady, zamiast wykonywania serii przerw.

Aktywności na żywo powinny ułatwiać śledzenie wydarzeń sportowych, treningów, a nawet postępów w przejażdżce Uberem.

Pomiń CAPTCHA przy użyciu prywatnych tokenów dostępu

CAPTCHA – co oznacza Całkowicie zautomatyzowany publiczny test Turinga, aby odróżnić komputery od ludzi – było złem koniecznym w Internecie. CAPTCHA mają na celu upewnienie się, że dana osoba uzyskuje dostęp do strony internetowej lub usługi, a nie do bota. Uważam je za irytujące, ponieważ często wiążą się z czytaniem dziwnie napisanych listów lub koniecznością znalezienia wszystkich obrazów, które mają ciężarówkę. Wraz z systemem iOS 16 Apple planuje zastąpić te niezręczne interakcje tokenami prywatnego dostępu.

Według wideo na Witryna Apple przedstawiająca tokeny dostępu prywatnego, witryny obsługujące token będą zasadniczo logować się i uwierzytelniać, że rzeczywiście jesteś człowiekiem, bez konieczności grania w którąkolwiek ze zwykłych gier CAPTCHA. Apple mówi w filmie, że firma współpracuje z innymi firmami w celu wprowadzenia obsługi tej funkcji, więc nie możemy powiedzieć, że CAPTCHA zniknie po publicznym udostępnieniu iOS 16. Ale koncepcja może przynieść pewną ulgę, jeśli zostanie przyjęta.

Portfel i Apple Pay później

W aplikacji Portfel będą dostępne dowody tożsamości z większej liczby stanów, a także więcej funkcji bezpieczeństwa i prywatności. W iOS 16 możesz także chronić swoją tożsamość i wiek. Więc zamiast pokazywać dokładną datę urodzenia, aplikacja Portfel wyświetli Twój identyfikator i informację, że masz ukończone 21 lat.

iOS 16 ułatwia udostępnianie kluczy w aplikacjach takich jak Mail i Wiadomości. Gdy znajomy otrzyma klucz, może dodać go do aplikacji Portfel na swoim iPhonie. Apple powiedział, że pracuje nad tym, aby klucze współdzielone były standardem branżowym i były bezpłatne dla innych.

Zrzut ekranu kart w aplikacji Portfel na iOS 16

Aplikacja Portfel w iOS 16 otrzymuje kilka małych, ale godnych uwagi aktualizacji, w tym plan płatności Apple Pay Later.

Jabłko

Apple Pay będzie obsługiwał nowe rodzaje płatności i doda nową funkcję o nazwie Apple zapłać późnieja Usługa podobna do Klarny to pozwala podzielić koszt zakupu Apple Pay na cztery równe płatności rozłożone na sześć tygodni, bez odsetek i opłat. Nadchodzącymi płatnościami zarządzasz za pomocą aplikacji Wallet, co ułatwia śledzenie dat i płatności.

Ale Apple Pay nie kończy się na tym. Nowa funkcja pomoże również śledzić zamówienia Apple Pay i umożliwi sprzedawcom dostarczanie szczegółowych rachunków i informacji o śledzeniu. Powinno to ułatwić śledzenie statusu wszystkich zamówień.

Zrzut ekranu wątku w Wiadomościach, w którym dodano wycinek z psem

Możesz dotknąć i przytrzymać temat zdjęcia i oddzielić go od tła. Następnie możesz przeciągnąć go do innej aplikacji, takiej jak Wiadomości, aby go udostępnić.

Jabłko

Dotknij i przeciągnij Visual Lookup, aby zobaczyć zdjęcia

W systemie iOS 15 funkcja Visual Look Up analizuje Twoje zdjęcia i może identyfikować obiekty, takie jak rośliny, punkty orientacyjne i zwierzęta. iOS 16 przenosi to na wyższy poziom. Gdy dotkniesz tematu zdjęcia, takiego jak pies na powyższym obrazku, możesz oderwać je od tła i dodać do aplikacji takich jak Wiadomości. Zasadniczo jest to narzędzie do dotknięcia i przytrzymania, które usuwa tło zdjęcia.

Apple czasami nadużywa słowa „magia”, ale ta funkcja naprawdę na to wygląda.

Craig Federighi przedstawia funkcję SharePlay w Wiadomościach przed wielkim ekranem

Podczas przemówienia na WWDC dyrektor wykonawczy Apple, Craig Federighi, przedstawia funkcję SharePlay dla aplikacji Wiadomości.

Jabłko

SharePlay wchodzi do Wiadomości

SharePlay, który zadebiutował w iOS 15, umożliwia wspólne korzystanie z funkcji podczas łączenia się z kimś przez FaceTime. Możesz oglądać programy telewizyjne, słuchać zsynchronizowanej muzyki i inne rzeczy. iOS 16 dodaje możliwość odkrywania większej liczby obsługiwanych aplikacji UdostępnijOdtwórz z poziomu FaceTime.

Ale być może jedną z najfajniejszych rzeczy, jakie Apple zrobił dla SharePlay, było sprawienie, by działała w aplikacji Wiadomości. Apple powiedział, że była to jedna z największych próśb ze strony twórców aplikacji. Teraz, gdy chcesz udostępnić film w Disney Plus, możesz uruchomić SharePlay razem ze znajomym podczas rozmowy w Wiadomościach.

Kierownik firmy Apple przedstawia funkcję Safety Check podczas przemówienia na WWDC

Kontrola bezpieczeństwa pozwala szybko zresetować udostępnianie lokalizacji i dostęp do haseł. Ma być pomocna dla osób w agresywnych związkach.

Jabłko

Safety Check ma na celu pomóc ludziom w toksycznych związkach

Sprawdzenie bezpieczeństwa to nowa funkcja, która ma być pomocna dla osób w agresywnych związkach. Umożliwia przeglądanie i resetowanie, kto ma dostęp do informacji o lokalizacji, a także haseł, wiadomości i innych aplikacji na iPhonie.

Aktualizacje trybu skupienia i filtry skupienia

Tryb skupienia otrzymuje kilka aktualizacji. Pierwszy stosuje zachowania Focus do widżetów i wyglądu ekranu blokady. Możesz więc ustawić jeden ekran blokady na czas włączenia funkcji Work Focus, a drugi na treningi.

Firma Apple dodała określone filtry Focus, które stosują tryb Focus Twojego iPhone’a w aplikacjach. Na przykład w Safari możesz ograniczyć wyświetlane karty w zależności od aktywnego trybu skupienia.

Mapy Apple dodają karty opłat tranzytowych

Mapy dostaną kilka aktualizacji. Po drodze będziesz mógł zaplanować wycieczki z maksymalnie 15 różnymi przystankami. Jeśli zaczniesz planować podróż z aplikacją Mapy na komputerze Mac, będziesz mógł udostępnić ją na swoim iPhonie.

I w czymś podobnym do tego, co Google ogłosił dla Google Wallet w Androidzie 13, będziesz mógł zobaczyć szacunkowe opłaty za przejazd, a także dodać więcej pieniędzy do karty taryfowej z poziomu Apple Maps.

Craig Federighi prezentuje nową funkcję Szybki start podczas przemówienia WWDC

W systemie iOS 16 możesz dostosować Szybki start za pomocą ustawień i kontroli rodzicielskiej iCloud konkretnego dziecka.

Jabłko

Lista kontrolna rodziny iCloud

iCloud otrzymuje kilka nowych funkcji. Jedną z ciekawszych jest możliwość szybkiego skonfigurowania nowego urządzenia dla Twojego dziecka. Gdy pojawi się Szybki start, masz możliwość wybrania użytkownika dla nowego urządzenia i skorzystania ze wszystkich istniejących kontroli rodzicielskich, które wcześniej wybrałeś i skonfigurowałeś. Nie jest to jednak to, czego wielu z nas nadal chce: możliwość skonfigurowania oddzielnych użytkowników dla tego samego urządzenia.

Dostępna jest nowa lista kontrolna dla rodziny zawierająca wskazówki dotyczące aktualizowania ustawień dla dzieci w miarę starzenia się, na przykład przypomnienie o sprawdzeniu ustawień udostępniania lokalizacji lub udostępnieniu subskrypcji iCloud Plus.

Więcej informacji znajdziesz wszystko, co Apple ogłosiło na WWDC 2022.

Leave a Comment