Ustawienia MacBooka zmieniają się, gdy tylko wyjmiesz go z pudełka

2021 16-calowy MacBook Pro

Stephen Shankland/topwatchbest

Niezależnie od tego, czy właśnie zainwestowałeś w nowy M1 MacBook Air lub Zawodowieclub wybrałeś MacBooka z poprzednich generacji, jedno jest pewne: żaden laptop nie jest gotowy do optymalnej pracy po wyjęciu z pudełka — nawet z logo Apple.

Chociaż odpakowywanie nowego MacBooka jest z pewnością ekscytujące, jest kilka ulepszeń, wskazówek i poprawek, które powinieneś sprawdzić w pierwszym dniu, które ułatwią korzystanie z MacBooka. Zebrałem tutaj kilka moich osobistych faworytów.

Tak więc, po przejściu przez początkowe ekrany Asystenta konfiguracji Maca, w którym zalogowałeś się za pomocą swojego Apple ID, połączysz się z siecią itd., rozważ zmianę tych ustawień lub przynajmniej sprawdź je na swoim nowym MacBooku .

Czytaj więcej: Najszybszy sposób na przeniesienie plików, aplikacji i innych elementów ze starego MacBooka

Sprawdź aktualizacje

Czy firma Apple wydała aktualizację systemu MacOS, odkąd zbudowała MacBooka? Dowiedz się, klikając Przycisk jabłkowy w lewym górnym rogu ekranu, a następnie klikając O tym Macu. Powinieneś gapić się na Ogólny zakładka w oknie Informacje o tym komputerze Mac. Jeśli tak, kliknij Aktualizacja oprogramowania przycisk, który uruchomi Preferencje systemowe, aby sprawdzić dostępność aktualizacji.

aktualizacja-oprogramowania-macos.png

Zrzut ekranu autorstwa Josha Goldmana/topwatchbest

Zoptymalizuj ładowanie baterii

Jeśli Twój MacBook będzie spędzał większość czasu podłączony do zasilania, na pewno zechcesz zmienić to ustawienie. MacOS może nauczyć się Twoich nawyków związanych z ładowaniem, aby ograniczyć starzenie się baterii. Kliknij na ikona baterii na pasku menu u góry ekranu i wybierz Preferencje baterii z menu rozwijanego. (Jeśli nie widzisz ikony baterii, przejdź do Preferencje systemowe > Oszczędzanie energii i zaznacz pole Pokaż stan baterii na pasku menu.) Na dole listy opcji wybierz Zoptymalizowane ładowanie baterii. Spowoduje to spowolnienie ładowania, gdy bateria osiągnie 80%.

Macos-opcje-baterii.png

Zrzut ekranu autorstwa Josha Goldmana/topwatchbest

Skonfiguruj Siri

Siri powinien być domyślnie włączony, ale jeśli wolisz używać Siri tylko na swoim iPhonie, możesz wyłączyć Siri, przechodząc do Preferencje systemowe > Siri i odznaczenie pola dla Włącz Zapytaj Siri. Jeśli planujesz często korzystać z Siri, możesz użyć tego okna Siri, aby wybrać głos Siri, język i skrót klawiaturowy.

macos-enable-siri.png

Zrzut ekranu autorstwa Josha Goldmana/topwatchbest

Dostosuj pasek dotykowy

Jeśli masz jeden z ostatnich pozostałych modeli MacBooka Pro z procesorem Intel z paskiem dotykowym, przejdź do Preferencje systemowe > Klawiatura i kliknij Dostosuj pasek dotykowy a następnie po prostu przeciągnij przyciski, które chcesz wyświetlić w domyślnym widoku paska Touch Bar, na pasek Touch Bar pod wyświetlaczem. Nie martw się, przeskoczą z ekranu przez zawias i do paska dotykowego.

ustawienia paska dotykowego

Zrzut ekranu autorstwa Matta Elliotta/topwatchbest

Synchronizuj foldery przez iCloud

Uważam, że niezwykle przydatne jest synchronizowanie folderów Pulpit i Dokumenty między moimi dwoma komputerami Mac i moim iOS urządzenia. Aby zsynchronizować te dwa foldery, przejdź do Preferencje systemowe > Apple ID i kliknij iCloud w lewej kolumnie i zaznacz pole obok Dysk iCloud. Kliknij Opcje obok iCloud Drive i wybierz Foldery Pulpit i Dokumenty.

icloud-settings-macos-mojave

Zrzut ekranu autorstwa Matta Elliotta/topwatchbest

Wybierz domyślną przeglądarkę

Mimo że zużywa więcej zasobów systemowych niż SafariUżywam Chrom zamiast Safari, ponieważ favicony pomagają mi śledzić wszystkie otwarte karty. Aby ustawić domyślną przeglądarkę, przejdź do Preferencje systemowe > Ogólne i dokonaj wyboru innego niż Safari dla Domyślna przeglądarka internetowa.

domyślne ustawienia-przeglądarki-macos

Zrzut ekranu autorstwa Matta Elliotta/topwatchbest

Ustaw kierunek przewijania

„Naturalny” kierunek przewijania MacBooka nie wydaje mi się naturalny. Jeśli chcesz, aby gest machnięcia dwoma palcami przewijał się w pionie w odwrotny sposób, przejdź do Preferencje systemowe > Gładzik i kliknij Przewijanie i powiększanie patka. Następnie usuń zaznaczenie pola dla Kierunek przewijania: naturalny.

gładzik-ustawienie-scroll-kierunek-macos

Zrzut ekranu autorstwa Matta Elliotta/topwatchbest

Dodawaj i usuwaj elementy z Docka

Apple wrzuca kilka standardowych aplikacji do Docka na dole ekranu. Możesz zrobić miejsce na najczęściej używane aplikacje, usuwając z Docka inne, których nie potrzebujesz. Aby usunąć aplikację z Docka, po prostu kliknij jej ikonę w Docku i przeciągnij ją na pulpit, aż zobaczysz Usunąć pojawiają się nad ikoną, a następnie puść. Puf, już go nie ma! Aby dodać aplikację do Docka, otwórz ją, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy jej ikonę w Docku i najedź myszą na Opcja wiersz w menu i kliknij Trzymaj w Doku.

trzymaj-w-doku.jpg

Matt Elliott/topwatchbest

Przesuń Dock

Dock znajduje się na dole ekranu, ale na panoramicznym wyświetlaczu MacBooka może się okazać, że lepiej będzie mieć go z boku. Aby przenieść Dock, przejdź do Preferencje systemowe > Dock i pasek menu i wybierz albo Lewy lub Dobrze dla Pozycja na ekranie. W tym miejscu możesz także przeciągnąć suwak, aby dostosować rozmiar Docka. Możesz również sprawić, że zniknie z widoku, gdy go nie używasz, zaznaczając pole Automatycznie ukryj i pokaż Dock.

macos-move-dock.png

Zrzut ekranu autorstwa Josha Goldmana/topwatchbest

Pokaż procent baterii

Podobnie jak iPhone, MacBook wyświetla małą ikonę baterii u góry wyświetlacza, aby pokazać, ile pozostało energii baterii. Bardziej pomocne jest, jeśli obok tej ikony wyświetlany jest również procent pozostałej baterii. Aby wyświetlić procent, przejdź do Preferencje systemowe > Dock i pasek menu i wybierz Bateria z lewej kolumny. Zaznacz pole obok Pokaż procent i powinien natychmiast pojawić się obok ikony baterii na pasku menu.


Teraz gra:
Patrz na to:

7 rzeczy do poprawienia podczas konfigurowania nowego MacBooka


3:00

Zatrzymaj automatyczne odtwarzanie filmów

Safari walczy teraz z dwoma większymi problemami internetowymi: autoodtwarzaniem filmów i śledzeniem reklam. Śledzenie reklam jest domyślnie zatrzymane, ale istnieje globalne ustawienie zatrzymywania autoodtwarzania filmów, które warto włączyć. Otwórz Safari Preferencje i kliknij Strony internetowe patka. Wybierać Automatyczne odtwarzanie z lewego panelu i dla Odwiedzając inne strony internetowe na dole okna wybierz Nigdy nie odtwarzaj automatycznie lub Zatrzymaj multimedia z dźwiękiem (jeśli nie przeszkadza ci odtwarzanie wyciszonego filmu) i usiądź wygodnie i ciesz się ciszą.

preferencje safari

Zrzut ekranu autorstwa Matta Elliotta/topwatchbest

Pracuj na nocną zmianę

Wpatrywanie się w niebieski ekran przed snem może przesunąć naturalny zegar organizmu i utrudnić spokojny sen. Dzięki funkcji Night Shift firmy Apple kolory wyświetlacza są przesunięte do cieplejszego końca spektrum w godzinach wieczornych. Zmierzać do Preferencje systemowe > Wyświetlacze i kliknij Nocna zmiana patka. Możesz ustawić Night Shift, aby włączał się od zachodu do wschodu słońca lub możesz wybrać niestandardowy okres. Użyj suwaka, aby dostosować temperaturę barwową efektu od mniej ciepłego do bardziej. Gdy zaczniesz korzystać z funkcji Night Shift, będziesz się zastanawiać, jak kiedykolwiek siedziałeś przed zimnym, niebieskim ekranem w godzinach wieczornych.

Macos-nocna zmiana-ustawienie

Zrzut ekranu autorstwa Matta Elliotta/topwatchbest

Spraw, aby Twój pulpit był dynamiczny

Z MacOS Mojave, Apple wprowadził dynamiczną tapetę który powoli zmienia oświetlenie w ciągu dnia, przechodząc od jasnej, słonecznej sceny pustynnej w ciągu dnia do chłodnego, ciemnego ekranu w nocy. Możesz go znaleźć, przechodząc do Preferencje systemowe > Pulpit i wygaszacz ekranu. Podczas gdy Mojave zaczynała od zaledwie dwóch dynamicznych tapet – Mojave i Solar Gradients – teraz jest kilka do wyboru i strony, z których można pobrać więcej.

macos-dynamic-desktop.png

Zrzut ekranu autorstwa Josha Goldmana/topwatchbest

Wypróbuj tryb ciemny

MacOS Mojave dostarczył również tryb ciemny dla komputerów Mac. Iść do Preferencje systemowe > Ogólne i zobaczysz Lekki oraz Ciemny opcje u góry dla Wygląd zewnętrzny. W większości aplikacji tryb ciemny zmienia tło na czarne, a tekst na biały. Chcesz korzystać zarówno z jasnych, jak i ciemnych opcji? Wybierz Automatyczny a przyciski, menu i okna będą się zmieniać w ciągu dnia.

macbook-dark-mode-settings.png

Zrzut ekranu autorstwa Josha Goldmana/topwatchbest

Ustaw godziny dla Nie przeszkadzać

Wraz z przesadnie niebieskimi ekranami, powiadomienia nie mają miejsca w moim domu po określonej godzinie. Podobnie jak w przypadku iOS, MacOS pozwala wyłączyć powiadomienia wieczorem, aby nie przeszkadzać podczas oglądania Netflix lub snu. Iść do Preferencje systemowe > Powiadomienia i zaznacz pole Włącz Nie przeszkadzać. Domyślnie jest ustawiony na godziny od 22:00 do 7:00, ale możesz ustawić własne okno Nie przeszkadzać. Istnieją opcje umożliwiające włączenie tej funkcji, gdy wyświetlacz MacBooka jest uśpiony lub gdy tworzysz kopię lustrzaną wyświetlacza na telewizorze lub projektorze (i prawdopodobnie oglądasz film, program lub wideo). Możesz także zezwolić na przychodzące połączenia (jeśli: używać MacBooka do odbierania połączeń) lub po prostu powtarzające się telefony, co może oznaczać, że istnieje nagły wypadek lub coś pilnego, na co być może trzeba będzie odpowiedzieć.

maco-nie-przeszkadzać

Zrzut ekranu autorstwa Matta Elliotta/topwatchbest

Ustaw poziom tolerancji pobierania aplikacji

Jeśli chcesz pobierać aplikacje z sieci, a nie tylko z Mac App Store, musisz powiedzieć MacOSowi, aby trochę rozluźnił się na wodzy. Iść do Preferencje systemowe > Bezpieczeństwo i prywatność, Kliknij Ogólny a następnie kliknij kłódkę w lewym dolnym rogu i wprowadź hasło, aby wprowadzić zmiany. Dalej, dla Zezwalaj aplikacjom pobranym zwybierać App Store i zidentyfikowani programiści.

Wybierz, jak szybko Twój MacBook blokuje się

macbook-desktop-screensaver-settings.png

Zrzut ekranu autorstwa Josha Goldmana/topwatchbest

Będąc na ochrona i prywatność stronie, możesz ustawić czas bezczynności MacBooka przed zablokowaniem ekranu. Wygodniej jest ustawić dłuższy czas, ale także mniej bezpieczny. Okres, który należy tutaj ustawić, nie zaczyna się odliczać, dopóki nie zacznie działać wygaszacz ekranu, więc musisz również ustawić czas, po którym włączy się wygaszacz ekranu. Przejdź do Preferencje systemowe > Pulpit i wygaszacz ekranu i możesz wybrać styl wygaszacza ekranu, a także czas, korzystając z menu rozwijanego u góry okna.

Leave a Comment